Menu

معرفی فرهنگسرا

 

 

فرهنگسرای ابن سینا یکی از زیر مجموعه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که در منطقه دو شهرداری تهران، در محله شهرک قدس، معرف به شهرک غرب مشغول به فعالیت است.
در خصوص سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همین قدر بدانید که این سازمان در سال 1375 به‌ منظور توسعه فرهنگ و هنر در جامعه ایرانی و نیز ارتقای فرهنگ شهرنشینی و با نظر مساعد رهبر معظم انقلاب اسلامي در دوره مدیریت غلامحسین کرباسچی در شهرداری تهران در تهران بزرگ ایجاد شد. توسعه فرهنگی، تعمیق معرفت دینی، تقویت زیبائی‌طلبی و حقیقت‌جویی شهروندان، شاد زیستی توام با روحیه سازنده و کسب مهارت‌های زندگی اجتماعی، نیازهایي اساسی بود که این سازمان در پاسخ به آنها موجودیت یافت. اگر می خواهید از این سازمان بیشتر بدانید سری به سایت خبری این سازمان به نشانی farhangsara.ir بزنید.
فرهنگسرای ابن سینا سال 1373توسط شركت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران راه اندازی شد و پس از تاسیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بعنوان یکی از مجموعه های این سازمان به فعالیت خود ادامه داد.
بهمن ماه سال 1379 در راستاي اجراي طرح هويت بخشي به فرهنگسراهاي تهران، نام اين مركز به فرهنگسراي قانون تغيير يافت.
در توضیح اصطلاح هویت بخشی به فرهنگسراها اینکه در این دوره قرار شد هر فرهنگسرا با هویتی مشخص و هدفی معین به شهروندان خدمت رسانی کنند. مثلا اسم فرهنگسرای ابن سینا شد قانون. از دیگر فرهنگسراها اگر بخواهیم مثال بیاوریم: فرهنگسرای فردوس شد دختران/ گلستان=خانواده/ خاوران=جوان/ سرو=بانو/ارسباران=هنر/اندیشه= مدرسه.
در سال 1385 مدیران وقت سازمان تصمیم گرفته فرهنگسرا با همان نام و هویت ابتدایی خود به فعالیت ادامه دهند و فرهنگسرای ابن سینا که به قانون تغییر نام داده بود دوباره شد فرهنگسرای ابن سینا.
فرهنگسرا ابن سینا در طول زمان تغییرات محتوایی و فیزیکی بسیار کرده است. در حال حاضر فرهنگسرا در دو طبقه و البته  یک نیم طبقه سوم تمام قد در حال خدمت رسانی به شهروندان محله و شهر تهران است.

برویم سراغ معرفی فضاهای فیزیکی و واحدهای اداری فرهنگسرا:

 

انتظامات:
در فرهنگسرای ابن سینا نیز مانند همه ادارات دولتی و خصوصی کل دنیا اولین واحد اداره « انتظامات» است. وارد فرهنگسرا که شوید، سمت راست یک اتاق حدودا 8  متری هست که دو نفر با کت شلوار سرمه ایی با شما خوش آمد می گویند. آنها می توانند چند سوال کلی شما، مانند اینکه « واحد آموزش کجاست؟ » را پاسخ دهند اما از آنها انتظار پاسخ به سوالات تخصصی مثل « چگونه می توانیم در این فرهنگسرا نمایشگاه نقاشی برپا کنیم؟ » را نداشته باشید. وظیفه اصلی همکاران انتظامات ما حفظ امنیت فرهنگسراست. از این تریبون با آنها خسته نباشید می گویم.           

                                                      

سالن سایه:
انتظامات را که رد کردید به یک سالن سرپوشیده می رسید که یک درخت چنار از وسط آن سر به فلک کشیده. من خودم علت نامگذاری این سالن به سایه را نمی دانم ولی در کل اسم قشنگی ست.
سالن سایه یک سالن جمع و جور با ظرفیت 40 تا 50 صندلی برای برپایی نشستها و همایش های کوچک است. این سالن مجهز به نور، سیستم سرمایش و گرمایش، پرده نمایش و پرژکتور است.

                                                      

نمازخانه:
اگر با همان فرمان که وارد فرهنگسرا شدید ادامه دهید پس از سالن سایه به نمازخانه فرهنگسرا می رسید. این قسمت توضیح خاصی ندارد. نمازخانه آقایان و خانمها. تابستانها خنک و زمستانها گرم. اگر گذرتان به فرهنگسرای ابن سینا افتاد و قسمت شد نماز را در این نمازخانه بخوانید ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید. پنجشنبه ها هم مراسم زیارت عاشورا برپاست.

                                                      

روابط عمومی:
ما هنوز طبقه اول فرهنگسرا هستیم. بعد از نمازخانه، روابط عمومی ست. اینجا همان جایی است که شما می توانید هر چه نمی دانید از او بپرسید، او همه را می داند. به همین سادگی.

                                                      

بعد از روابط عمومی  به یک در شیشه ایی بزرگ می رسیم، ورودی های نگارخانه و سالن آمفی تئاتر و آموزش.

                                                      

نگارخانه:
نگارخانه فرهنگسرای ابن سینا 208 متر است. این نگارخانه در رتبه بندی های نگارخانه های سازمان فرهنگی هنری جزء نگارخانه های درجه یک محسوب می شود. اگر می خواهید آثارتان را در این نگارخانه به نمایش بگذارید باید در ابتدا یک سی دی از عکس آثارتان را تحویل مدیر نگارخانه دهید، پس از بررسی آثار، در صورت تایید مدیر نگارخانه به شما نوبت برپایی نمایشگاه می دهد. البته شما باید هزینه ایی هم بپرازید. چون این مبلغ درشرایط مختلف تغییر می کنم ترجیح می دهیم اینجا حرفی از پول نزنیم. تشریف آوردید مدیر نگارخانه در این خصوص توضیحات لازم را خدمتتان عرض می کند.

 

سالن آمفی تئاتر:
همین که در عکس می بیند. 187 صندلی دارد. مجهز یه سیستم نور و صدا، سرمایش و گرمایش. لابی پذیرایی که با نگارخانه مشترک است. آماده برپایی سمینارها، جلسات و همایش های مختلف. برنامه های و نشستهای فرهنگسرا هم در همین سالن برپا می شود. اکنون که مشغول بروز کردن سایت فرهنگسرا هستیم ( 28 مهر 1397) هر روز سه سانس تئاتر کودک نیز در این سالن به روی صحنه می رود. برای اطلاع از نحوه و قیمت اجاره سالن هم می توانید با شماره 88366366 داخلی 103 تماس بگیرید.

                                                      

واحد آموزش:
تقریبا که نه، تحقیقا مهمترین و پرمخاطب ترین واحد فرهنگسرای ابن سینا واحد آموزش است. این واحد متولی برگزاری کلاس های آموزشی در فرهنگسرا می باشد.
اگر می خواهید در جریان کلاس های این فرهنگسرا قرار بگیرید می توانید به صفحه اصلی سایت، قسمت کلاس های آموزشی مراجعه کنید. در آنجا دوره های آموزشی، روز، ساعت برگزاری و هزینه کلاس ها به تفکیک هر رشته برایتان توضیح داده شده است.
از ویژگی های بارز کلاس های فرهنگسرای ابن سینا می توان به اساتید مجرب، لوازم کمک آموزشی مناسب، اعطای گواهی نامه معتبر، برپایی کلاس ها در ساعت مختلف برای بهره مندی هر چه بیشتر شهروندان، فضایی امن و سالم و تنوع کلاس های آموزشیاشاره کرد.

                                                      

 

طبقه اول تقریبا تمام شد. عمده کار مخاطبین عزیز هم با طبقه اول است. در طبقه دوم فرهنگسرا و نیم طبقه سوم کلا قسمت اداری فرهنگسرا و سالن حاج قاسم سلیمانی قرار دارد.

سالن حاج قاسم سلیمانی:

این سالن در تغییرات جدید فرهنگسرا، به مساحت 75 مترمربع و گنجایش 50 نفر با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده‌ است و بناست به صورت چندمنظوره به کار گرفته‌شود. پیش بینی می شود این سالن نیز همچون سالن سایه مورد استقبال شهروندان قرار گیرد.

در خصوص ساختار اداری فرهنگسرا بد نیست بدانید رییس فرهنگسرا در واقع مدیر فرهنگی هنری منطقه نیز هست. ما در منطقه دو شهرداری تهران یک فرهنگسرا داریم با 6 زیر مجموعه که عبارتند از: خانه فرهنگ های نصر و زنجان و کتابخانه های سعادت، پرواز، علامه طرشتی و مولانا که در بخض معرفی مراکز تابعه معرفی می شوند.
اگر خواستید به رییس فرهنگسرا نامه اداری بنویسید عنوان اداری ایشان « مدیر فرهنگی هنری منطقه2 و رییس فرهنگسرای ابن سینا» است.
هر یک از این خانه های فرهنگ و کتابخانه ها که نام بردیم یک رییس و چند کارشناس دارند. ساختار اداری خود فرهنگسرا هم بدین گونه است:
رییس فرهنگسرا، معاون آفرینش و اجرا، معاون مالی و پشتیبانی، معاون توسعه و برنامه ریزی، روابط عمومی و حراست. هر یک از این واحدها هم شامل چندین کارشناس مسئول و کارشناس هستند. برای آشنایی بیشتر با مدیران فرهنگسرا هم می توانید در همین صفحه معرفی فرهنگسرا به قسمت ارتباط با مدیران فرهنگسرا بروید. ما تمام قد در خدمتیم.


در هر فرهنگسرا علاوه بر دوره های آموزشی، فعالیتهای فرهنگی هنری بسیاری رقم می خورد که بخش برنامه ریزی  و اجرای این برنامه ها به عهده معاونت آفرینش و اجرا و معاونت برنامه ریزی است. هر برنامه پس از برنامه ریزی و تایید برای اجرا برای تبلیغات و اطلاع رسانی به واحد روابط عمومی و برای پشتیبانی مالی و تامین بودجه به معاونت پشتیبانی ارجاع داده می شود.
هر برنامه در فرهنگسرا و منطقه قبل از اجرا باید به تایید رییس فرهنگسرا برسد. رییس فرهنگسرا پس از برگزاری جلسات هم اندیشی با مدیران و کارشناسان فرهنگی منطقه و با اشرافی که به مسایل فرهنگی روز کشور و همچنین نیاز شهروندان دارد نسبت به نوع و چگونگی اجرا هر برنامه نظر می دهد.
اگر بخواهیم مختصری از برنامه های در حال اجرای فرهنگسرا را نام ببریم می توانیم به برگزاری سلسله نسشت های ادبی مانند جلسات شرح مثنوی معنوی، جلسات تفسیر شاهنامه و نشست های کانون ادبی ترانه مهر اشاره کنیم.
سلسله نشست های روان شناسی با هدف تقویت مهارتهای ارتباطی در شهروندان نیر هر هفته با حضور اساتید مجرب این رشته در فرهنگسرای برگزار می شود. تغذیه سالم و آشنایی شهروندان با اهمیت و شیوه تغذیه سالم همیشه در برنامه های فرهنگسرا قرار داشته و هر هفته نشست هایی با این موضوع در فرهنگسرا برگزار می شود.
برنامه زیاد است. مانند همیشه، برنامه های ماهانه فرهنگسرا نیز در لینک برنامه های ماهانه، در صفحه اصلی سایت به اطلاع شهروندان محترم رسانده می شود.

 

دی ان ان